Květen 2010

Koťata na felinorehabilitaci

27. května 2010 v 16:03 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  Nabídka především ale nejen pro RODIČE
Nabízíme koťata vhodná pro zoorehabilitaci - umisťovací program. Koťata jsou polodlouhorstá, černo - bílá, modro-bílá a  (na fotografii nejsou) dvě kouřově šedá. Zdá se, že tři kocouři a jedna kočka.Všechna volná koťata jsou v nových domovech.
Nakonec jich bylo mnohem méně, než zájemců. Je zajímavé pozorovat osudy - to, jak se k sobě lidí a kočky dostávají...

Dnes dvě nové lesní MŠ

26. května 2010 v 21:08 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  Přírodní (lesní) pedagogika
Milí přátele! Dnes mne oslovili zástupci dvou nových lesních školek s prosbou o pomoc. Jsem pedagog, v zákonech se orientuji jen jako laik. A protože byly otázky spíše na legislativu, asi jsem moc nepomohla. Ale odkázala jsem je. A oni mne potěšili! Věřím, že to potěší i Vás. Jedna lesní školka (nebo jak se to bude jmenovat) se připravuje v Klinkovicích u Ostravy, druhá v Roztokách u Prahy. Pro všechny, kdo uvažují o zřízení lesní MŠ: Ze zákona není v ČR dosud možné zřídit "lesní MŠ". Tarmín mateřská škola má jiné statutární (dopufám, že se tomu tak říká)podmínky. V tuto chvíli asi není jiná možnost, než se registrovat jako nějaká organizace, například občanská společnost, mateřské centrum nebo jinak a fungovat tak. Zařízení je možné nazvat např. "Dětský dopolední klub" (tak jako to má Šárynka a Pejškov). Od záři 2010 poběží jako experiment MŠMT třetí - venkovní třída MŠ Semínko v Toulcově dvoře. Po nějaké době ministerstvo experiment vyhodnotí a udělá závěry (případně zásah do školského zákona, který bude tuto formu předškolního vzdělávání respektovat). Možná by se někomu z těch, co klub již provozují a možná i ztěch, kteří se na to chystají, mohlo podařit přesvědčit pracovníky MŠMT, aby Vás k tomuto experimentu třeba o rok později připojili. Lze asi očekávat podobný vývoj, jako tomu bylo u domácího vzdělávání, které bylo také po několika letech experimentu uzákoněno (na prvním stupni a zároveň bylo vyhlášeno experimentální ověřování na druhém stupni, které dosud běží). V prvním roce bylo experimentálně povoleno na jedné škole, později na více školách. Doporučuji (po zkušenostech s domácím vzděláváním) těm, kteří se stali nebo chtějí stát průkopníky moderní české lesní pedagogiky v předškolním vzdělávání, aby se sdružili a založili nějakou hodně oficiálně se nazývající organizaci, např. v Asociaci pro lesní mateřské školy, která bude mít volené předsednictvo a ředitele. (Dokud mělo domácí vzdělávání jen Společnost rodičů přátel domácí školy, nepodařilo se toho prosadit na MŠMT tolik, jako když založilo Asociaci pro domácí vzdělávání a ministerstvo oslovovala její ředitelka. takhle to holt u nás funguje. Někdo s titulem je brán více vážně, než nadšená - i třeba chytřejší - maminka od dětí. Tato organizace by si pak měla zajistit právní pomoc (nejlépe z řad rodičů) a začít lobovat. Hezký večer!

Exkurze a venkovní aktivity se ruší - sejdeme se v Rettigově ulici v R 306

23. května 2010 v 11:40 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  Předmět OK0502135 Environmentální výchova II
Milé studentky!

Vzhledem ke zranění nohy (přetržený lýtkový sval) a tomu, že se mezi kolegy nenašel nikdo, kdy by Vás doprovodil na akci v Botanické zahradě, nebo mne jinak nahradil, musím ji s lítostí zrušit.

Sejdeme se - zítra v pondělí podle rozvrhu - v 8.55, ale v Rettigově ulici v místnosti 306!
(Je to lépe dostupné ze stanice MHD, než Myslíkova - chodím o berlích a každý krok je problém).
Na úterý máme zablokovanou místnost R 303.

K.Jančaříková

Ochrana druhů v Thajsku

13. května 2010 v 10:12 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D.
V rámci předmětu Základy environmentální výchovy proběhne přednáška paní Přibylové ze záchranné stanice ohrožených živočichů v Praze Jinonicích na téma Thajsko a ochrana přírody v Thajsku.

Přednášku jsem ještě neslyšela a prezentaci neviděla, ale podle všech indicií to bude moc pěkné. Zvu zájemce i z jiných předmětů i kateder od 9.45 h do učeby 305.

Exkurze - po domluvě

13. května 2010 v 10:01 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  Předmět OK0502135 Environmentální výchova II
V pondělí 24.5. se sejdemepřed pražskou botanickou zahradou v Trojí v 9.30. Na programu bude aktivita s žáky školky, prohlídka botanické zahrady (vstup zdarma výměnou za aktivitu pro děti :-) s lektorkou a v obědové pauze volný pohyb po zahradě. Po té - odpolední část bloku - si někde v krajině Drahaňského údolí na vhodném místě sedneme a popovídáme si o teorii Environmentální výchovy podle sylabu a vlastního studia (diskuse o plnění zadání na domácí práci). Vhodné oblečení a obuv nutné (podle počasí i deštník), budeme celý den venku. Jídlo i pití doporučuji na celý den s sebou, možnost nákupu neprozkoumána (a zdá se omezená na obchod Žabka cestou do Drahaně). V případě velmi nepříznivého počasí se po exkurzi v Botanické zahradě vrátíme do učebny naplánované rozvrhem a teoretickou část si odbudeme vevntř (Myslíkova 103).

V úterý půjdeme do areálu Toulcova dvora a do MŠ Semínko. Sraz 9.30 u vstupu (tedy před vraty) do Toulcova dvora. Vhodné oblečení a obuv nutné (podle počasí i deštník), budeme celý den venku. Je možné se naobědvat v biokuchyni v Toulcově dvoře. S sebou doporučuji vzít alespoň svačinu.

Návštěva MŠ Semínko

4. května 2010 v 17:00 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  Předmět Základy environmentální výchovy
Dnes jsme se studenty navštívili MŠ Semínko v Toulcově dvoře.

Děkujeme paní řediltelce Magdaléně Kapuciánové i ostatním pracovnicím školky za přijetí a provedení školkou a zahradou.

Studentkám děkuji za pěkně připravené programy pro děti.

Dětem se nejvíce líbila "autička" a "zrcátka". A nebo také všechno!

Níže uvedený prostor pro inzerát byl několikrát opakovaně naplněn reklamou na plagiáty VŠ prací. Je zde vkládán provozovatelem blogu. Obvykle se jedná o inzeráty typu - jazyková škola nabízí, které zde ráda na oplátku za velkou uživatelksou podporu, které blog umožňuje, akceptuji. Nabídka využití služeb výroby DP aj. vysokoškolských prací firmou je ovšem návodem k trestné činnosti. Provozovale jsem upozornila, že tento typ inzerátů na blogu mít nemohu. Inzerát zmizel a opět se objevil. Uživatel mi dosud neodpověděl. Budu tuto situaci dále řešit po konzultaci s vedením fakulty.

Skupina B 2010

4. května 2010 v 16:56 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  CŽV - VÝUKA PRO HLOUBĚTÍN
Děkuji za milé hodnocení, kterého se mi od Vás dostalo.
A zároveň děkuji za přážtelské a příjemné prostředí třídy, za Vaše reakce v diskusích a i za zajímavě zpracované seminární práce.

Doufám, že se za rok potkáme.

Všem přeji studijní a nejen studijní úspěchy!

Přesun konzultačních hodin na čt 6.5.

3. května 2010 v 15:30 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  Základní informace pro všechny MÉ STUDENTY
Z důvodu exkurze do Toulcova dvora se studenty předmětu Základy environmentální výchovy
přesouvám konzultační hodiny z úterý 4.5. na čtvrtek 6.5. Můžete přijít od 10 do 11 hodin.

K.Jančaříková


Děkuji serveru blog.cz za vstřícnost, že na mou žádost odstranili nevhodnou reklamu, která zde byla serverem umístěna.Soutěž o cenu děkana 2010 (Jubilejní 20. ročník!)

3. května 2010 v 14:56 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  CEVV UK-PedF

CEVV UK-PedF vyhlašuje Jubilejní 20. ročník soutěže o cenu děkana za práci v oblasti ochrany přírody, ekologie a environmentální výchovy. Nosným tématem je "Moje místo" - vyjádření vztahu člověka ke krajině.

Hry se stínem


Přihláška

SOUTĚŽ O CENU DĚKANA UK - PedF Praha

za práci v oboru ekologie a problematiky životního prostředí2010


XX. ročníkJméno a příjmení:


Fakulta a aprobace a ročník:                                            

Typ studia (zakroužkuj):                        prezenční                                                                kombinované

Název (lze i předběžný) práce:

Kategorie (zakroužkuj):
I.                    Práce seminární a závěrečná z různých kurzů absolvovaných na UK-PedF Praha
  1. Postery
  2. PowerPointové prezentace
  3. Volné téma (hudební skladby, básně, eseje, obrazy, fotografie apod.)
II. Práce diplomová, bakalářská
Kontaktní adresa uchazeče:

Telefon:                                                                            E-mail:


Datum:                                                   Podpis:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Přihlášku odevzdejte PhDr. Kateřině Jančaříkové, Ph.D., Centrum environmentálního vzdělávání a výchovy, KBES, UK-PedF Praha, M.D. Rettigové 4, 116 39 Praha 1.

Přihlášky odevzdejte co nejdříve, nejpozději do 10. 11. 2010. Studenti posledního ročníku musí odevzdat a datovat přihlášku ještě v době svého studia (duben 2010). Práci odevzdejte co nejdříve, nejpozději do 14.11.2010.
Více informací http://cevv-uk-pedf.blog.cz nebo jancarikova@post.cz.