Uvedení do speciální pedagogiky - OKO133244

23. února 2010 v 19:24 | PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  CŽV - VÝUKA PRO HLOUBĚTÍN
Tento předmět jsem přijala v roce 2009 s dlouhým váháním na žádost kolegyně Kalousové.
Hlavním důvodem byla tehdejší nejistota úvazku na KBES, ale také chuť se pustit do něčeho nového a konečně zkloubit to, co mne vždy zajímalo a zajímá a v čem mám (vlastně bohužel) nemalou praxi.


Konečně tedy dochází k určitému propojení přirozeného a responzibilního přístupu k dítěti či klientovi, který je potřeba jak v environmentální výchově, tak ve speciální pedagogice.


Neoborovost mne jako hlavního přednášejícího vyváží zajímaví hosté, kteří přišlíbili na některé z bloků svou účast.


Anotace
Speciální pedagogika. Typologie. Diagnostika. Klasifikace hendikepu. Nadání (IQ a g inteligence x teorie rozlišných inteligencí). Postižení zraku, sluchu, čichu. Schizofrenie. Alkoholový syndrom. Psychická deprivace. Mentální postižení. Nadání. Epilepsie. Maniodeprese. Integrace. Sociální aspekt hendikepu. AAA a AAE program a zooterapie a zooasistence.
Sylabus
1. Speciální pedagogika - pedagogika na míru. Diagnostika a kdo při ní pomůže. Klasifikace hendikepu. Vrozené a získané. Základní terminologie. Přehled literatury k předmětu.
2. Nadání, IQ a g inteligence. Úvod do typologie. Teorie rozlišných inteligencí. Responsibilita. Program respektovat a být respektován. Pedagogické aspekty teorie rozličných inteligencí.
3. Etika - jak se chovat k hendikepovaným, jak o nich mluvit, jak jim (ne)pomáhat, základy komunikace s postiženými. Nevidomí. Autismus. Schizofrenie. Alkoholový syndrom. Psychická deprivace.
4. Základy komunikace se sluchově postiženým.
1. Mentální postižení. Nadání. Epilepsie. Maniodeprese. Integrace. Sociální aspekt hendikepu.
2. Aktivizační pomůcky. AAA a AAE program a zooterapie a zooasistence. Péče o pečující.
Literatura
Základní (jeden z titulů):
MŰLLER, O. Dítě se speciálními vzdělávacími potřebami. Olomouc: UP, 2001. ISBN 80-244-0231-9. NOVOSAD, L. Základy speciálního poradenství. Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-197-5. PIPEKOVÁ, J. (ed.) Kapitoly ze speciální pedagogiky. Brno: Paido, 1998. ISBN 80-85931-65-6.
On-line možnosti studia jsou na rozcestníku http://www.specialnipedagogika.cz/
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama